Coed Varsity Swimming · South Boys Take 9th at Hilltopper Invite


  Place Points
Chardon High School 7th 172
Willoughby South High School 9th 136
Lakeside High School 21st 32

Girls
Hathaway Brown 539.5
Chardon High School 517.5
Gilmour 378
Mayfield High School 310
Harley Allendale Columbia 237
Eastlake North 208
Cleveland Heights Beaumont 172
Mentor Lake Catholic 148
Perry High School 99
Ashland Arrows 94
Austintown Fitch 94
West Geauga High School 83
Bedford High School 80
Geneva High School 54
Cleveland Heights High School 54
Fairview High School 53
Edgewood High School 43
Villa Angela St. Joseph 23
Salem High School 14
Willoughby South 14
Tallmadge 13
Macedonia Nordonia 12
West Branch 12
Wickliffe High School 4
Notre Dame 3
Riverside High School 2
Lakeside High School 1

Boys
Mayfield High School 430
Ashland Arrows 342
Riverside High School 325
Cleveland Heights High School 230
Gilmour 227.5
Notre Dame 189.5
Chardon High School 172
Harley Allendale Columbia 144
Willoughby South 136
Eastlake North 132
Perry High School 127
Fairview High School 118
Macedonia Nordonia 110
Independence High School 105
Tallmadge 103
West Geauga High School 90
Austintown Fitch 47
Geneva High School 46
Mentor Lake Catholic 45
Conneaut High School 40

Noah Bliss got third in the 50 breast with a time of 31.35
Tyler Carr got tenth in the 100 fly with a time of 1:06.56
South got ninth in the mixed medley relay with a time of 2:00.29. The relay consisted of Sydney Grzincic, Noah Bliss, Riley Finch, and Ian Grzincic
Ian Grzincic got second in the 100 free with a time of 52.17
Ian Grzincic got seventh in the 50 free with a time of 24.33
Noah Bliss got fourth in the 100 breast with a time of 1:08.36

Varsity Cuts
Brennen Bittner 50 fr, 200 fr, 500 fr
Noah Bliss 100 fr, 50 fr, 100 brst, 100 fly, 200 IM
Tyler Carr 50 fr, 100 fr, 200 fr, 500 fr, 200 IM
Bridget Douglas: *50 fr, 100 fr, 200 fr, 500 fr
Riley Finch: 50 fr, 100 fr, 200 fr, 500 fr
Mary Kate Garry: 50 fr, 100 fr
Ian Grzincic: 100 fr, 50 fr, 200 fr, 100 bk, 100 fly 200 IM
Sydney Grzincic: 50 fr, 100 fr, 200 fr, 100 bk, 200 IM
Cami Johnston: *50 fr, 100 fr
D.J. Mohnke 50 fr
Abby Turk 50 fr

1st Year Varsity Cut
Brennen Bittner 200 fr, 500 fr
Noah Bliss 100 brst
Tyler Carr 200 fr, 500 fr
Riley Finch 500 fr
Ian Grzincic 50 fr, 100 fr, 200 fr, 100 bk, 100 fly, 200 IM

2nd Year Varsity Cut
Ian Grzincic 100 fr

Sub 30 Club
Brennen Bittner 50fr
Noah Bliss *50fly, 50fr
Tyler Carr 50fr
Riley Finch 50fr
Mary Kate Garry 50fr
Ian Grzincic 50fr, *50bk, *50fly
Sydney Grzincic 50fr
David Mohnke 50fr
Abigail Turk 50 fr

Sub 60 Club
Noah Bliss 100 fr
Tyler Carr 100 fr
Ian Grzincic 100 fr, 100 bk, 100 fly

Sub 120 Club
Ian Grzincic 200 fr

Hunt for the golden P.B.
MaryKate Garry 5
Brennen Bittener 4
Noah Bliss 3
Sydney Grzincic 3
Nathan Johnson 3
Cami Johnston 3
Abigail Turk 3
Bridget Douglas 3
DJ Mohnke 3
Riley Finch 2
Ian Grzincic 2
Tyler Carr 1
Molly Finch 1

Varsity Points
Ian Grzincic 78
Noah Bliss 77.5
Brennen Bittner 43
Riley Finch 34.75
Bridget Douglas 32.75
Tyler Carr 26.5
DJ Mohnke 20
Cami Johnston 18.5
Abby Turk 17.5
Sydney Grzincic 16.75
MaryKate Garry 3.25